49. Rajd Wisly
Datum: Neděle, 09 Září 2001 @ 17:20:18
Téma: Zahraniční souteže

Šesté pokračování mistrovství Polska v rally nás zavedlo do okolí Wisly. Jezdci museli zvládnout šest rychlostních úseků. Každý úsek se jel celkem třikrát, takže se bojovalo na 18 erzetách

Šesté pokračování mistrovství Polska v rally nás zavedlo do okolí Wisly. Jezdci museli zvládnout šest rychlostních úseků. Každý úsek se jel celkem třikrát, takže se bojovalo na 18 erzetách což mělo čítalo celkem 188,19 ostrých kilometrů. Dvě rychlostky byly však zrušeny a tak se o pořadí bojovalo pouze na šestnácti rychlostkách. Od samého začátku rajdu Wisly se jelo velmi rychle a tak nebylo divu že některé posádky skončili mimo trať. Třetí rychlostní zkouška se stala osudnou Michalu Solowowi, když se svým vozem doslovně vylétl z traťe. Řidič uklidil své vozidlo takovým způsobem že ze silnice nebylo vidět. Naštěstí se posádce nic nestalo. Po 9 oscinku bylo pořadí následující: Kuzaj, Sztuka 0:50.4, Kulig 0:57.9, Holowczyc 1:10.3.

Druhý den se po 14RZ dostal do vedení Sztuka následuje Kulig, který ztrácí 10.7s. Na třetím místo se po problémech propadl do té doby první Kuzaj.

Na 15RZ došlo k vážné nehodě. Toyota Corolla WRC pilotovaná Leszkem Kuzajem. Toyota vylétla z trati a přímo vrazila do stojících diváků. Dva z nich jsou těžce zranění. Rychlostka byla okamžitě zrušena a na místo vyrazila sanitka i vrtulník. Podle diváků, kteří nehodu viděli tak zranění byli novináři, kteří šli dělat "dobré fotografie" do velmi nebezpečného místa.

Údajně je vozidlo zasáhlo a oni byli přiraženi mezi strom a vůz. Někteří z diváků jsou rozhořčeni nad postupem policistů, kteří v zde stáli v roli pořadatelů, že nevyhnali fotografy z tohoto nebezpečného místa ani potom kdy museli dvakrát utíkat před Kuligiem i Fryczem.

V těchto dnech se v Polsku otevřela diskuse o bezpečnosti rally. Doufám že touto otázkou se budou zabývat fundovaní lidé a ne jak u nás bulvární televize a plátky.

Celkově 49. Rajd Wisly vyhrál obhájce loňského titulu Janusz Kulig. Na druhém místě skončil průběžně vedoucí muž polského mistrovství v rajdech Leszek Kuzaj (+42.5s). Na třetím místě skončil Sebastian Frycz, který vyhrál skupinu N. Čímž si vylepšil prlběžné vedení ve třídě N.

Průběžně absolutně vede Kuzaj 83 bodů, druhý je Kulig 74(b), třetí Holowczyc 68(b), čtvrtý Frycz 44(b) a pátý Kuchar 43(b).